Tallassee Tigers Varsity Baseball
2016 Schedule
Date |
Opponent |
Site |
Time |
Monday |
Feb. 15 |
Dadeville (DH) |
Dadeville |
L 2-1
W 8-2
|
Thursday |
Feb. 18 |
Elmore County |
Eclectic |
W 17-2 (5 innings) |
Saturday |
Feb. 20 |
Handley |
Tallassee |
W 9-3 |
|
|
Holtville |
|
W 8-2 |
Feb. 22 - Feb. 27 Field of Dreams Tournament Tallassee |
Tuesday |
Feb. 23 |
Elmore County |
|
Canceled |
Thursday |
Feb. 25 |
Holtville |
|
L 9-3 |
Friday |
Feb.26 |
Horseshoe Bend |
|
W 8-5 |
Saturday |
Feb.27 |
Park Crossing |
|
L 6-5 |
Tuesday |
Mar. 1 |
Wetumpka (DH) |
Tallassee |
W 14-1 (5 innings)
L 5-3
|
Saturday |
Mar.5 |
Russell County (DH) |
Seale |
W 8-2
W 8-0
|
Thursday |
Mar. 10 |
Robert E. Lee |
Montgomery |
W 6-1 |
Monday |
Mar.14 |
Valley (DH) |
Valley |
W 8-1
W 6-3
|
Tuesday |
Mar. 15 |
*BTW |
Tuskegee |
W 13-1 (5 innings) |
Saturday |
Mar. 19 |
*Beauregard |
Beauregard |
W 7-5 (10 innings) |
Monday |
Mar. 21 |
*Beauregard (DH) |
Tallassee |
W 5-3
L 8-5
|
Tuesday |
Mar.22 |
Park Crossing (DH) |
Tallassee |
W 16-6 (6 innings)
W 5-2
|
Friday |
Mar. 25 |
Russell County (DH) |
Tallassee |
W 8-2
W 6-4
|
Mar. 28 - Apr. 1 Lake Martin Baseball Classic Alex City |
Tuesday |
Mar. 29 |
Handley |
CACC |
L 1-0 (9 innings) |
Wednesday |
Mar. 30 |
Cleburne County |
CACC |
W 13-0 (5 innings) |
Monday |
Apr. 4 |
LAMP (DH) |
Montgomery |
W 7-3
W 13-0 (5 innings)
|
Tuesday |
Apr. 5 |
*BTW (DH) |
Tallassee |
W 19-5 (5 innings)
W Forfeit
|
Thursday |
Apr. 7 |
Holtville (DH) |
Holtville |
W 14-6
W 7-2
|
Tuesday |
Apr.12 |
Stanhope (DH) |
Milbrook |
L 3-1
W 2-1 |
Monday |
Apr. 18 |
Stanhope |
Tallassee |
W 4-2 |
Friday |
Apr. 22 |
Charles Henderson (DH)/1st Round |
Tallassee |
L 5-4
L 4-3 |
2016 WTLS Broadcast Schedule
2015 Results
Date |
Opponent |
Site |
Time |
Monday
|
Feb. 16
|
Dadeville (DH)
|
W
W |
5-3
16-7 |
Saturday |
Feb. 21 |
Horseshoe Bend |
W |
7-2 |
|
|
Handley |
W |
3-0 |
Feb. 23- Feb. 28 Field of Dreams Tournament Dadeville |
Friday |
Feb. 27 |
Holtville |
W |
2-0 |
|
|
Elmore County |
W |
7-1 |
Saturday |
Feb. 28 |
at Dadeville |
W |
4-3 |
Tuesday
|
Mar.3
|
Russell County (DH)
|
W
W |
16-6
17-2 |
Friday |
Mar. 6 |
LAMP |
W |
6-3 |
Saturday |
Mar.7 |
Eufaula |
W |
11-2 |
|
|
Handley |
L |
8-5 |
Tuesday
|
Mar.10
|
Russell County (DH)
|
W
W |
13-2
6-0 |
Saturday |
Mar.14 |
Bayside Academy |
L |
2-1 |
|
|
Saraland (DH) |
W |
7-3 |
|
|
|
L |
10-6 |
Tuesday |
Mar. 17 |
Horseshoe Bend |
W |
11-1 |
Friday |
Mar. 20 |
*Beauregard |
W |
5-4 (8) |
Saturday
|
Mar. 21
|
*Beauregard (DH)
|
W
W |
1-0
4-3 (8) |
Tuesday |
Mar.24 |
*BTW |
W |
23-0 |
Friday
|
Mar. 27
|
Sidney Lanier (DH)
|
W
W |
16-0 (5)
11-1 (6) |
March 30 -April 3 Lake Martin Classic Alexander City |
Tuesday |
Mar. 31 |
Valley |
W |
6-3 |
|
|
Opelika |
L |
2-1 |
Wednesday |
Apr. 1 |
Gardendale |
L |
14-8 |
|
|
Central of Clay County |
W |
5-2 |
Tuesday |
Apr. 7 |
*BTW |
W |
17-1 |
Saturday |
Apr. 11 |
Headland |
L |
5-1 |
|
|
Holtville |
W |
8-3 |
Saturday
|
Apr. 18
|
1st Round /Rehobeth (DH)
|
W
L |
9-6
6-5 |
Monday |
Apr. 20 |
Rehobeth |
L |
9-5 |
2014 Results
Date |
Opponent |
Site/Record |
Time |
|
|
|
|
|
|
|
|
0-2 |
L 13-3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2-4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7-5 |
W 8-5 (9) |
|
|
|
|
|
|
|
|
9-5 |
W 11-0 (5) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|